Staatsbosbeheer en de gemeente Almere gaan sloten graven en verbreden in Oosterwold, langs de randen van het Almeerderhout. De nieuwe sloten zorgen ervoor dat regenwater beter wordt opgevangen, gezien de wegen in Oosterwold worden verbreed. De werkzaamheden starten half februari 2025.
Door de aanleg van verharde wegen kan regenwater minder goed in de bodem doordringen. Om wateroverlast te voorkomen, is extra waterberging nodig. Dit gebeurt onder andere door het graven van nieuwe sloten en het verbreden. Waar mogelijk worden natuurvriendelijke oevers zo aangelegd dat planten en dieren er beter kunnen leven. Afhankelijk van de ruimte en ligging worden verschillende typen sloten gemaakt.
Illegale objecten
Voordat de werkzaamheden kunnen beginnen, moeten bewoners en de gemeente illegale bouwwerken, bruggen en afval langs de bosrand verwijderen. Bewoners ontvangen hierover in april/mei een brief met het verzoek dit zelf te doen binnen een bepaalde termijn. Als dat niet gebeurt, verplaatst de gemeente de objecten naar het perceel van de eigenaar. Terugplaatsen is niet toegestaan en hierop wordt gehandhaafd.
Nieuwe ingangen bos
Veel bewoners hebben in de loop der jaren eigen ingangen naar het bos gemaakt, maar volgens Staatsbosbeheer zijn deze niet toegestaan. Door de aanleg van sloten verdwijnen deze toegangen. De gemeente en Staatsbosbeheer gaan nieuwe, officiële ingangen bepalen. Tijdens een bewonersavond op 3 december 2024 zijn de eerste plannen gepresenteerd. De gemeente en Staatsbosbeheer stellen de definitieve locaties in 2025 vast en leggen de nieuwe ingangen naar verwachting in 2026 aan.
Planning
Bij de werkzaamheden wordt het snoeien van bomen en struiken zoveel mogelijk beperkt. Alleen op plekken waar machines ruimte nodig hebben, kapt Staatsbosbeheer bomen. Waar mogelijk worden deze bomen elders in het Almeerderhout gecompenseerd door nieuwe aanplant. In februari start Staatbosbeheer met de snoei- en zaagwerkzaamheden van de bosranden. In mei/juni begint de gemeente met de graafwerkzaamheden.