Om het aantal edelherten in de Oostvaardersplassen terug te brengen naar 500, heeft Staatsbosbeheer extra maatregelen nodig om het afschot te kunnen verhogen. Dat schrijft de natuurorganisatie in een brief aan de provincie. Het halen van het streefaantal gaat deze winter zeer waarschijnlijk niet lukken. Het is volgens Staatsbosbeheer zelfs de vraag of de stand van 500 edelherten in december volgend jaar gehaald kan worden. Overigens is niet duidelijk hoeveel edelherten er op dit moment precies zijn.
De groep grote grazers (edelherten, konikpaarden en heckrunderen) in de Oostvaardersplassen moet kleiner worden om dierenleed te voorkomen bij voedselschaarste. Afgesproken is dat in het gebied zo’n 1.100 grazers over mogen blijven. In praktijk bleek het vangen van de konikpaarden en heckrunderen weinig problemen op te leveren. Edelherten laten zich niet vangen en moeten afgeschoten worden.
Tijdens de vorige winter was de doelstelling om 1.400 herten te schieten. Dat is bij lange na niet gehaald, slechts 157 edelherten konden worden gedood. De zachte winter zorgde ervoor dat de herten actief en alert bleven. Bij onraad rennen ze meteen weg. De periode waarin geschoten mocht worden was bovendien te kort om de doelstelling te kunnen halen.
Verruiming afschotperiode
Staatsbosbeheer heeft de provincie gevraagd om de afschotperiode te verruimen. Deze loopt 15 maart af, maar zou verlengd moeten worden tot 1 mei. In de maand april zijn de meeste dieren af te schieten, zo is de ervaring van Staatsbosbeheer. Ook wil de natuurorganisatie tussen zonsondergang en zonsopkomst kunnen schieten. Dat zou zonder verstoring van de vogels in het gebied kunnen gebeuren. Verder wil Staatsbosbeheer ook tijdens de bronstijd aan het einde van de zomer kunnen schieten. Er zouden genoeg plekken zijn waar niet-bronstige edelherten zich ophouden.
Een andere maatregel waar Staatsbosbeheer aan denkt is het verruimen van de plekken waarvandaan geschoten kan worden. Die zijn nu nog beperkt, maar als er vanuit schuilplaatsen op de grond of vanaf hoogte geschoten kan worden heeft dat een positief effect op het aantal dieren dat gedood kan worden. Om de doelstelling te kunnen halen zijn ook meer faunabeheerders nodig. Staatsbosbeheer vraagt om extra inzet van jagers.
Lokvoer
Afgelopen winter heeft Staatsbosbeheer lokvoer gebruikt om de edelherten dichterbij te krijgen. Deze winter wil de natuurorganisatie het gebruik van lokvoer intensiveren.
Een andere manier om dichter bij de edelherten te komen is gebruik maken van een bestaande situatie in de Oostvaardersplassen. In het natuurgebied is een vangweide gebouwd voor de paarden en runderen. Ook zijn er plekken afgezet waar nieuwe beplanting heeft plaatsgevonden. Door deze gebieden een tijd afgesloten te houden kan de vegetatie daar groeien. Zodra er minder voedsel voor de dieren is, opent Staatsbosbeheer deze plekken. De edelherten komen er op af en vanuit schuilplaatsen kan dan worden geschoten.
Het dagelijks bestuur van de provincie schrijft aan Provinciale Staten akkoord te zijn gegaan met de voorstellen van Staatsbosbeheer. Het college heeft bovendien 250.000 euro extra ter beschikking gesteld voor de uitvoering van de plannen. De provincie houdt ook rekening met extra uitgaven als gevolg van juridische procedures die aangespannen zullen worden. Tegen het beleid in de Oostvaardersplassen bestaat veel verzet.
Garanties voor het halen van doelstellingen worden overigens niet gegeven. “Om de opgave te kunnen realiseren is een langere koudeperiode nodig”, zo is te lezen in de brief van Staatsbosbeheer en het besluit van Gedeputeerde Staten.
Dit bericht is tot stand gekomen door een samenwerking tussen Omroep Flevoland en 1Almere.